Ekonomik Kombi Kullanmak

 

ANKARA KOMBİ SERVİSİ             0312 911 23 28

 

DOĞALGAZLI KOMBİLERİ TASARUFLU KULLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 

Kombili bir evde, doğalgazı tasarruflu kullanmak için kullanılmayan odanın radyatörlerini kapatmak - kısmak doğru mudur?
Kombi sisteminde ve diğer sistemlerde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusu. Biz devir daim pompasını düşünerek en az üç peteğin çalışmasını öneriyoruz. Daha sonraki uzun hatlarda, yani evin bir ucundan bir ucuna giden hatlarda kapatabilirler. Bazı odalar kapatılabilir ama en az üç tane peteğin de çalışıyor olması koşuluyla…

 

 

 

                                    KOMBİ GÜN BOYU AÇIK MI KALMALI? YOKSA AKŞAM EVE GELİNCE Mİ YAKILMALI?

 


Evinizde gün boyunca kimse bulunmuyorsa, akşam belli saatlerde herkes eve dönüyorsa kombinizi tüm gün açık bırakmanız tasarruflu olmayacaktır. Çalışan bir çift, öğrenci çocuklardan oluşan aile için tavsiyemiz programlanabilir dijital bir kombi kullanarak eve giriş saatinden bir saat öncesine kombinin çalışmasının programlanmasıdır. Böylece evde olunmayan saatlerde yakıt tasarrufu sağlanabilir.
Evinizde sürekli ev halkından biri bulunuyorsa, kombinizi düşük bir sıcaklık seviyesinde gün boyu çalıştırmanız daha konforlu ısınmanız için en uygun seçenektir. Tüm radyatörlerin soğuduktan sonra yeniden ısıtılması esnasında harcadığınız yakıt ile gün boyu düşük sıcaklıkta çalışan kombinin harcadığı yakıt miktarı arasında çok büyük bir fark yoktur. Bu nedenle tüm gün evinizde yaşayan biri varsa onu evininizin sıcağından mahrum etmeyin, kombinizi düşük sıcaklık seviyesine ayarlayarak çalıştırmaya devam edin.

 

KOMBİYİ AÇIP KAPAMAK

 


Kombiyi kısa süre için kapatıp tekrar açmanın daha fazla yakıt harcadığı söyleniyor, ne kadar doğru?
Tabi ki doğru. Diyelim belli bir konfor ortamına ulaştık evin içerisinde, 60 dereceye ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 60 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekmekte. Bundan dolayı da belli oranlarda kapatmadan kullanırsak, düşük seviyelerde, o zaman daha iyi olacaktır.

 

GECELERİ KOMBİ KULLANIMI NASIL OLMALI?

 


Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutarak hem ısıyı aynı oranda tutup hem de ekonomik olmasını sağlayabiliriz?
Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Çünkü eğer geceleri düşük bir derecede çalıştırmazsak kombimizi, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar. Tavsiye edilen 50 derecedir. 50 derecenin altında doğalgaz kullanımında bacalarda yoğuşma olup ve baca konjeksiyonuna zarar verir.

 

Evimiz çok soğuk olduğu için sürekli kombiyi açık tutmak zorunda kalıyoruz. Kombiyi sabaha kadar yakmanın bir zararı olur mu?
Öncelikle sabaha kadar yakmasında bir sakınca yok. Yalnız evde sürekli yakıp ısınamıyorlarsa, yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Bu hata da radyatörlerinin eksik olması olabilir. Kombisinin yeterli derecede ısıtamıyor olması olabilir. Devir daim pompasının basıncının ve veriminin düşmesi olabilir. Bu açıdan teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekmektedir.

 

Kombinin Ortalama Isı Ayarı Kaç Derece Olmalıdır?

 


Kombi ısı ayarı binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Isıtma sistemleri 70/90 derece’ye göre dizayn edilmiştir. Ancak bu değer en yüksek ısı kayıblarına göre seçildiğinden genelde 55-80 derece arasında bir sıcaklık yeterli olmaktadır.

 

Kombinin Bar Ayarı Kaçta Olması Gerekir?

 


Kombi basıncı düşer ise kombi çalışmaz ve arızaya geçer.kombi ortalama basıncı en az 1 bar olmalıdır. Ülkemizde ısı sektöründe büyük bir potansiyel haline gelen kombilerin iyisi yada kötüsü diye bir şey yoktur. Her biri mükemmel cihazlardır.Isı sektöründe önde gelen kuruluşlar her geçen gün siz tüketicilerimize en iyisini sunmak için yarış halindeler bu harika ürünleri nasıl kullanabiliriz ve ne tür cihazlar tercih edebiliriz.

 

Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

 


Teknik verilere göre, mahal sıcaklıklarının normal koşullarda 20 ila 22 derece arasında olması gerekmektedir. Bu aralık, insanların kendilerini ısıl anlamda konforlu ve rahat hissettikleri sıcaklık aralığıdır. Genelde kombi ile ısınan evlerde bu derecelerin üzerine çıkıldığını söyleyen uzmanlar, sıcaklığın her 1°C yükseltilmesi, yakıt tüketiminde şehirlere göre değişen yüzde 7 ile yüzde 10 seviyesinde artışların meydana gelebileceğini belirtiyorlar.

 

Kombi kapasitesi nasıl seçilmeli, nasıl belirlenmeli?

 


Evinize alacağınız yada kullandığınız doğalgaz kombisi de tasarruf için en önemli etkenlerin başında geliyor. Kombi kapasitesi(gücü), ısıtılan evin alanı ve izolasyonu ile orantılıdır. Orta izolasyonlu 160 metrekareye kadar olan bir evin ısıtılması için 20 bin kcal/h kapasitesindeki bir kombi yeterlidir. İzolasyonunuz ne kadar iyi olursa ısıtabileceğiniz alan dahada artacaktır. Ancak 160 metrekare üzerinde olan evler için uzmanlar, bir üst kapasite olan 24 bin kcal/h kapasiteye geçilmesini öneriyorlar.

 

Kilowatt (kw) değeri ile kilokalori (kcal) değeri nedir nasıl hesaplanır?

 

 

 

  • 1 kw = 860 kcal ortalama değerine eştir.
  • Radyatörler:Radyatörlerde kullanılan termostatik (ayarlanabilir) vanalarla da doğalgaz sarfiyatını düşürmek mümkün. Örneğin sıklıkla kullanmadığınız odaları termostatik vanalar sayesinde oda sıcaklıklarını düşürebilirsiniz. örneğin salonu 20 derece, Yatak odasını 22, mutfağı da 18 dereceye ayarlayabilirsiniz.

 

ISI YALITIMININ FAYDASI

 


Isı yalıtımı yakıt parasından tasarruf demektir. Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.

 

  • Çatı izolasyonu…….:%20
  • Dış duvar izolasyonu …:%15
  • Pencere kapı izolasyonu..:%15
  • Sızdırmazlık önlemleri…:%10

 

Konutların enerji giderleri, ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır vs. tüketimleridir.
Enerjide tasarruf en az enerjiden en çok fayda temini ile mümkün olur.

 

-Evlerimizde ısıtma sıcaklığı 22 derece yerine 20 derece olduğunda bu durum daha sağlıklıdır ve giderleri %12 daha ucuzlatıcıdır.
20 derece de rutubetlendirilmiş evlerin %50 pratik konfor etkisi 23 derece olmaktadır.
-Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığı en çok 20 derece konfor sıcaklığına ayarlayınız. Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutulmalıdır.
-Güney cephesi pencereden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapatılmalıdır.
-Geceleri uyurken kalın örtünerek oda sıcaklığını 16 derece ila 18 derece’ye düşürülmedir.
-Güneş alan pencerelerinizi temiz tutmalısınız. Güneşin pasif ısıtması sağlanmalıdır. Pencere önlerinde yeşil bitki bulundurulmalıdır.
-Gece gündüz ısıtılan evin havasının kurumasını engellemek için radyatörün üzerine su dolu kaplar kullanabilirsiniz. %50 %55 rutubetlendiriniz. 18 derece ısıtılınan bir odanın rutubetlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20 derece’nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.
-Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız.
-Radyatörlerin arkalarını tecrit ediniz.
-Perdelerinizin radyatörünüzü kapatmasına mani olunuz.
-Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre ve merdiven) radyatörleri kapalı tutulmalıdır.

 

KOMBİLER İÇİN HAYATİ UYARILAR

 

 

 

1- Tam emniyet sistemine sahip olmalıdır. Tam emniyet sisteminin içinde:
a- 2 ya da 3 manyetik gaz ventili
b- İyonizasyonla alev kontrolü
c- Düşük basınç kontrolü (presostat veya benzeri sistemler) özellikleri bulun malıdır. Düşük basınç kontrolü olmazsa, gelen gazın basıncının çok düşmesi halinde gaz sızıntısı riski doğar.Buna karşı da düşük gaz basıncı emniyeti olmalıdır.
2- Hermetik kombilerde, istendiğinde iki ayrı baca kullanılabilecek (taze hava ve egzost için) tipte konstrüksi yonlar seçilmelidir. İçiçe bacalarda egzost havasının taze havayı ısıtması sonucu fan kapasitesi düşecektir.
3- Bacalı kombilerde, mutlaka baca sensörü kullanılmalıdır.
4- Kombi cihazları tesisatta genelde en üst kotta olduğu için, kolay hava tahliyesi yapılabilecek çözümler tercih edilmelidir.

 

 
KAMPANYALAR
  • Web portalımıza üye olan müşterilerimize özel Klima veya Kombi Bakımı sadece 70 TL'dir.